<התאחדות אילת
ENGLISH
הצהרת נגישות

עידכונים וחדשות

קריקט בארץ החמה

מאת: סמי במנולקר | 2.11.2011

קריקט בארץ חמה

 

משחק הקריקט הוא משחק דינמי ואכן בשנים האחרונות נעשתה מהפיכה בשיטות המשחק. בתחילה היו אלו משחקי יום אחד של 50/50 'אובר' כל צד ואז הפכו למשחקים של 20/20 'אובר'.
משחקים אלה, כפי שהם משוחקים כיום, הפכו פופולאריים ולו רק בגלל התכנונים הברורים והיעילים. תכנונים אלה נכתבו ע"י
ICC לאחר מחשבה ודיונים מעמיקים בהשתתפות אנשי מקצוע בתחומים רבים, לרבות התייעצויות עם שחקני עבר מפורסמים.

קריקט משוחק בישראל החל משנת 1956 לערך, וגם אצלנו חלו שיפורים ושינויים בצורת משחק.
בתחילה שיחקו להנאה בלבד, אך עם הזמן הפכו המשחקים לתחרותיים וגם רמת המשחק עלתה מאוד. 

בשנים האחרונות עלתה המודעות להתחממות כדור הארץ ולהשפעה שיש לכך על המשחק בכלל והשחקנים בפרט. הטמפרטורה בקיץ מגיעה ל-38-42 מעלות והלחות הגבוהה גם היא מוסיפה לקושי. מעטים מאוד מודעים לנזקי השמש ומגנים על עצמם בהתאם. היתר, אלו שמתעלמים משינויי מזג האויר ומהשמש החזקה, אינם משתמשים באמצעי הגנה כלשהם ועלולים להזיק לבריאותם בצורה קשה.

 

מדוע יש להגן על עצמנו בעת יציאה לשמש ?

הסכנה המיידית היא מכת חום. מכת חום הינה עליה חריגה בטמפרטורת הגוף, הנגרמת בשל בעיה בפליטת החום הנוצר בו ופגיעה במנגנון ויסות חום הגוף הגורם לפגיעה ברקמות הגוף. במכת חום נפגע מנגנון ויסות חום הגוף עקב החשיפה לטמפרטורות גבוהות יחד עם פעילות גופנית מאומצת. סכנות נוספות הן כוויות בדרגות חומרה שונות ואף חלילה, סרטן העור.   

 

ליקטתי עבורכם מספר קטן של טיפים חשובים, לשמירת הבריאות ולהגנה מפני נזקי קרינת השמש, מבלי לפגום בהנאה שלנו ממשחק הקריקט.

 

לבוש :

לפני היציאה לשמש, בעיקר בחודשי הקיץ, עלינו להקפיד ללבוש בגדים שיגנו וימנעו      את נזקי השמש בעורנו. שחקנים רבים נוטים להשאיר חלקי גוף חשופים לקרני השמש המקרינות במלוא עוצמתן. אזורים אלו הינם השכיחים ביותר להתפתחות מחלות מלנומה וסוגי סרטן אחרים. כדי לצמצם את האפשרות להינזק, יש להקפיד ללבוש בגדים מגנים ולחבוש כובע מתאים.

בישראל, אושר ע"י מכון התקנים, תקן ישראלי, ת"י 5299 כתקן לקביעת שיעור מקדם ההגנה מקרינה על סגולית של בדים, בגדים ופרטי לבוש. ניתן להשיג בארץ מגוון חולצות ים, חולצות לשימוש יומיומי, בגדי ים חוסמי קרינה, כובעי "ליגיונר" הכוללים מצחייה קדמית רחבה ותוספת בד להגנה של אזור הצוואר, האוזניים, העורף וצידי הפנים, שרוולונים להגנת הזרועות החשופות בזמן נהיגה ועוד. קיים מגוון בגדים מאריגים חוסמי קרינה לתינוקות, נוער ומבוגרים.    

הבדים המומלצים לשימוש, עשויים מאריגה צפופה ולא מאריגה רפויה. בדים בצבעים כהים מציעים הגנה טובה יותר מבדים בהירים, ובנוסף בד רטוב משיג כחצי מכמות ההגנה לעומת בד יבש.

 

מסקרים שערכה האגודה למלחמה בסרטן עולה כי הדרך הטובה ביותר להימנע מכוויות בפנים בחודשי הקיץ היא לחבוש כובע טוב עם שוליים רחבים. יש לוודא שהכובע עשוי מבד צפוף ואוורירי. כאמור, צבע בד כהה מגן טוב יותר מפני קרני השמש.

 

שימוש בתכשירים מסנני קרינה :

לפני היציאה לשמש יש למרוח שכבה עבה של מסנן קרינה על הפנים ועל הגוף החשוף. יש לזכור שמסנן הקרינה נספג במשך שעות החשיפה לשמש ויורד עם הזיעה, ולכן יש  למרוח שוב לאחר זמן מה, בהתאם להוראות היצרן. תכשיר מסנן קרינה עם מקדם הגנה  SPF 15 או יותר, מכיל חומרים הסופגים חלק מקרני השמש, ודוחים את קרני השמש לפני שהן פוגעות בעור.

 

שתייה :

כשאנו חשופים לשמש, גופנו מתחמם ומתקרר על ידי מנגנון ההזעה. כתוצאה מכך, אנו מאבדים נוזלים רבים החשובים לפעילותו התקינה של גופנו. כדי להחזיר את הנוזלים לגוף, יש להקפיד על שתייה מספקת. שתיית מים מרובה מדי, אף היא עלולה להזיק לבריאות, ולכן רוב שחקני הטניס ורוכבי האופניים המקצועיים שותים מעט מים ושתייה מרוכזת מיוחדת אשר מכילה מינרלים הנחוצים לגוף בעת מאמץ פיזי מוגבר.

 

הרכבת משקפי שמש :

חשוב לדעת שקרינת השמש בעונת הקיץ שיש בה ריכוז קרינה של אור האולטרה סגול UV מגיע לרמות מסוכנות לאדם. האור האולטרה סגול גורם לשינויים בתאי העור העלולים להפוך לתאים סרטניים, במיוחד, בעיניים. הוא עלול לגרום לשינויים בלחמית העין, גורם להופעת התבלול (PTERYGIUM) ועלול לזרז בעיות קטרקט.  

הגנת העיניים מפני קרני ה-UV היא חובה ! על כל שחקן להרכיב משקפי שמש החוסמים באופן מוחלט את קרני ה-UV. הם מסומנים כ-UV400 או מוגדרים כאולטרה סגול מסננים עם 100% של חסימה.

 

מאחל לכולנו בריאות טובה והנאה מושלמת ממשחקי הקריקט.

     

כל המאמריםשניות
דקות
שעות
ימים


הצהרת נגישות